neděle 3. července 2016

Dlouhodobé skladování bílého čaje - pokus první - začátek.

Long term storage of the white tea - first test - the beginning.


Vzhledem k tomu, že článek ohledně zrání bílého čaje neměl větší ohlas a tedy nepomohl k lepšímu porozumění daných otázek, rozhodl jsem se na to jít jinak. Otázky zůstávají stejné. Myšlenky ale doplním činy.
Ptal jsem se, zda je zrání bílého čaje možné. To stále nevím. Ale dostal jsem darem kvalitní bílý čaj, zakoupil vhodnou dózu, čaj zdokumentoval a zapečetil.

Because of the fact, that the article about the maturing of the white tea did not have some response and thus did not help better understanding of these questions, I decided to change the approach. The questions remain the same. But the thoughts will be checked with actions.
I was asking, if the maturing of the white tea is possible. I still dont know. But I received quality white tea as a gift and I bought a proper dose. Then the tea was documented and sealed.

A nyní nezbývá než čekat a sledovat (možná jednou ročně), co se bude dít.

And now, all that remains is to wait and watch (maybe once a year), what will happen.

2012 Ye Sheng Bai Cha - bílý čaj, u kterého byl při zpracování přidán mezikrok pečení. Chuť je proto plnější a výraznější. Po třech letech v ALU sáčku byl 23.8.2015 přemístěn do dózy, která byla vyrobena přímo pro účel dlouhodobého skladování bílého čaje.
2012 Ye Sheng Bai Cha - during processing of this white tea there was added a substep of roasting. Therefore the taste has fuller and stronger body. After three years in the ALU bag the tea was relocated (23.8.2015) into a dose, that was specially produced for the purpose of long term storage of the white tea.
Vzhled listu a nálevu po klasické testerové přípravě - dva gramy čaje, vřící voda a tři minuty louhování.
The appereance of the leaf and the infusion after classical tester preparation - two grams of the tea, boiling water and three minutes of steeping.

Děkuji za Váš čas.
Thank you for your time.

2 komentáře:

 1. Dobrý den,

  předně Vám chci složit poklonu za kvalitně zpracovaný informační zdroj, články jsou radost číst.

  Měl bych dotaz;
  Je možné zde v tuzemsku koupit originálně balené čaje? Myslím tím balené skutečně v zemi původu, nikoli "přebalované" prodejcem někde na překladištích do zipových sáčků. Aby měl člověk jistostu, že tak jak se čaj zpracuje se i dostane koncovému zákazníkovi do rukou ve formě původní bez přidaných okolních vlivů.

  Proč se ptám, kolega z práce byl na delším pobytu v Číně, odkud si přivezl množství čajů a ta kvalita je oproti všemu, co jsem koupil zde, neskutečná!

  Odkud odebíráte čaje vy? Který z tuzemských eshopů považete mezi ty kvalitní?

  Napsal bych soukromě na email, bohužel jsem zde nespatřil možnost, jak tak učinit :)

  Díky,

  pěkný den u šálku čaje

  Jen

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den,
   děkuji za kladné hodnocení.

   Originálně balené čaje, nejspíše je myšleno farmářem přímo na plantáži nebo výkupci čajů v blízkých městech, zde zakoupit lze, ale ne moc často. Obvykle se jedná o vyšší a samozřejmě dražší třídy čajů, které jsou baleny vakuově a dle obalů lze předpokládat, že zde v Evropě nebyly znovu "převakuovány". Většinou se jedná ale o výjimečné nabídky jednotlivých prodejců, nic pravidelného.
   Naprostá většina čajů, co se zde dá koupit je samozřejmě prodejcem objednána po bednách a zde pak dle objednávek přebalena po požadovaných množstvích, obvykle do zmíněných zip sáčků. Pokud ale prodejce skladuje čaje správně a objednáte brzo poté, co čaje obdrží, nevidím v tom zásadní problém.
   Vždy je ale nutné si uvědomit, že "vztah" k jakémukoliv eshopu je o důvěře, nikoliv o jistotě.

   Ale i kdyby jste objednal čaje přímo v Asii, tak většinou jsou již také přebalovány různými prodejci dle Vaší konkrétní objednávky. Možnost, že by Vám čaj v malém množství zaslal přímo farmář z Asie je těžko dosažitelná, tento přístup jim je doposud cizí a obvykle lze toto domluvit jen na základě osobního setkání s nimi v Asii.

   Pro názor na eshopy mi zde v odpovědi nechte email a já se v nějakém časovém horizontu ozvu, doporučení na eshopy neposílám veřejně.

   Přeji pěkný den.

   Vymazat

Děkuji za Váš komentář. Prosím vyvarujte se jakýchkoliv úrážlivých či jinak závadných komentářů. Takovéto komentáře so dovoluji upravit (vymazat nevhodná slova) nebo vůbec nezveřejnit - z tohoto důvodu se Váš komentář může zobrazit se zpožděním. Děkuji.