neděle 10. března 2013

 Který z prvních je nejlepší?

Při psaní poslední části tohoto článku (názor na reklamní sdělení dózy) jsem si uvědomil, že ona hra se slovy není v čajové oblasti vůbec neobvyklá. Snad je to snaha co nejlépe prodat, která nutí některé prodejce k různému křivení pojmů.
Již tehdy mě napadlo přirovnání k pojmu "první čaj roku", který je také velmi volně vykládán či snad, lépe řečeno, šikovně používán tak, aby nakupujícího zmátl. Abychom zjistili, jak je možno tento, na první pohled jasný, termín šikovně využít, musíme si  nejprve určit následující pojmy.
1) "Běžným rokem" označuji období začínající 1. ledna a končící 31. prosince - tedy klasický kalendářní rok.
2) "Čajovým rokem" označuji období, které nastává dnem, kdy tradičně začíná první sklizeň konkrétního čaje. Pokud se první sklizeň bílých čajů, opět zdůrazňuji tradičně, sbírá kolem svátku Quing Ming (4., 5. nebo 6. duben), tak čajový rok pro tyto čaje začíná kolem prvního týdne v dubnu a končí až posledním březnovým týdnem roku následujícího.

Je tedy zřejmé, že "běžný" a "čajový" rok se nekryjí. Dále si dovolím připomenout, že sklizeň provedená před tradičním termínem sběru je v "čajovém roce" sklizeň poslední a nižší kvality. Naopak sklizeň zahájená v tradiční dny sběru je považována za nejcenější a nejkvalitnější.

Jak je možno využít rozdílu v těchto pojmech si ukážeme na následujících příkladech:
1) Prodejce nám na přelomu března a dubna nabídne bílý čaj, jenž popíše takto: Jedná o první letošní sklizeň. První sklizeň považována za nejlepší.
Z napsaného je možné odvodit, že čaj musel být sklizen někdy na začátku března. Prodejce uvádí první sklizeň podle "běžného roku", což může být pravda. Zároveň k tomuto ale přidal dodatek, že tato bývá považována nejlepší ale dle "čajového roku". Ve skutečnosti si ale koupíme poslední sklizeň "čajového roku" podřadné kvality vychválenou šikovnou hrou s pojmy. V tomto případě tedy došlo k záměrnému nesprávnému použití pojmů za účelem zkreslení popisu čaje.

2) Druhým, a o trochu lepším případem, je označení bílého čaje sklizeného začátkem března jako "velmi časnou letošní/jarní sklizeň" přičemž informace, kdy by se tento čaj měl poprvé podle "čajového roku" sbírat, popřípadě jak je to s kvalitou jednotlivých sklizní, není uvedena. Zde prodejce spoléhá na neznalost zákazníka, který, snad radostí z vidiny čerstvého čaje po dlouhé zimě poblouzněn, zapomene pouvažovat nad tím, co doopravdy kupuje.

Skutečnost, že není vždy snadné zjistit, kdy by se jeden konkrétní čaj měl začít sklízet, nám tak trochu háže klacky pod nohy. Počátek sklizně závisí spíše na "přízni počasí" než na nějakém pevně stanoveném datu a proto sklizeň o týden déle nebo dříve než tomu bylo předešlý rok nebo, v případě již zmíněných bílých čajů, týden před nebo po svátku Quing Ming nemusí znamenat, že je něco špatně. V případě sklizně dřívější o měsíc je již vhodná opatrnost případně "dotíravá" otázka na prodejce.

Zdá se mi, že za poslední rok se různí prodejci (hlavně ti, o kterých vznikají největší přenice na různých diskuzních fórech) polepšili. Větši část z nich nyní, alespoň u kvalitnějších čajů, uvádí datum sklizně, což dříve rozhodně nebylo standardem. Všiml jsem si, že i ona hra se slovy ustoupila mírně do pozadí a čím dále více z nich se snaží o objektivní popis čaje (kvalita popisů ovšem někdy pokulhává). Chybně použitý pojem první čaj roku je dále často k vidění na "levnějších e-shopech", kde kvalita informací o čajích odpovídá kvalitě čajů samotných, která není vždy na dostatečné úrovni.
Jsem přesvědčen, že je nezbytné, aby v takto základních pojmech bylo jasno. Pouze dobře znalý zákazník může prodejce, samozřejmě taktně, upozornit na jeho zaškobrtnutí a tím v podstatě posunout "kvalitu čajové oblasti" o kousek vpřed.

Do tří měsíců bych se měl dočkat čerstvé bílé pivoňky. Nechť mi čekání ukrátí krásné bílé sněženky :-)
______________________________________________________________________________

Zdroje:  V tomto případě se jedná o variaci na článek Co pro mne znamená termín první sklizeň roku, který byl zveřejněn v roce 2011 na webu LongFeng.cz a je možné si ho přečíst, po přihlášení, v sekci Články a názory. Moje variace byla napsána se souhlasem autora výše uvedeného článku, pana Zdeňka Prachaře.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš komentář. Prosím vyvarujte se jakýchkoliv úrážlivých či jinak závadných komentářů. Takovéto komentáře so dovoluji upravit (vymazat nevhodná slova) nebo vůbec nezveřejnit - z tohoto důvodu se Váš komentář může zobrazit se zpožděním. Děkuji.