úterý 2. dubna 2013

Zhe Jiang Shi Feng Long Jing A+ vs Zhe Jiang Weng Jia Shan Long Jing AA

Původně jsem se chtěl na blogu věnovat spíše objektivnějším tématům (jako například článek Oxidace, fermentace a zrání čaje) a subjektivní hodnocení čajů odsunout někam do pozadí. S psaním každého nového zápisku jsem ale zjišťoval, že čistě objektivních témat je spíše nedostatek a chtě nechtě člověk musí občas zabrouzdat do vod subjektivity - a v případě tohoto zápisku jsem si v této vodě přímo zaplaval.
Onehdy jsme s čajovým kolegou diskutovali o dračích studnách. Já měl pouze Shi Feng a velmi jsem si ji pochvaloval. Kolega měl obě dvě a více ho zaujala Weng Jia. Myšlenka chytla myšlenku a za pár dní se u mě objevil vzorek Weng Jia k porovnání.
Jeden by si mohl říci, že dračí studny musí chutnat stejně - podle názvu je to přeci stejný čaj. Znalejší se jistě nad touto myšlenkou pousmějí :-).
Jak je možné poznat z názvů, tak oba čaje byly zakoupeny u firmy LongFeng. 50 gramů Shi Fengu stálo 167 Kč oproti 457 Kč za 50 gramů Weng Jia.
Rozhodl jsem se pro standardní testerové srovnání. Dva gramy čaje, sto mililitrů vody a pětiminutové louhování. Bohužel nebyl k dispozici jakýkoliv pomocník a tak se nejednalo o slepou zkoušku. Na následujících fotografiích je Shi Feng vždy vlevo a Weng Jia vždy vpravo.


Vzhled suchého listu byl lepší u Weng Jia - vzorek obsahoval lístky větší a mnohem méně polámané a taktéž jejich barva byla ucelenější s mnohem méně odstíny zelenožluté barvy.
Lístky Shi Feng byly z poloviny polámané a nelze proto říci, zda by v celku byly větší nebo menší než u Weng Jia. Barevně byly lístky Shi Feng nesourodé s vícero odstíny zelené a žlutavé barvy.
Vůně byla u obou vzorků spíše slabá (přeci již jen od sklizně uběhl téměř rok) a bez výraznějších rozdílů.


Vzhled vylouhovaného listu bez zjevných odlišností. Barva nálevu u Shi Feng výrazně tmavší. Jistý rozdíl jsem nalezl ve vůni nálevu a spařených lístků. Weng Jia voněla jemněji ale na můj vkus jaksi "prázdně" - jako by ve vůni chyběla nějaká jasná hlavní linka. Naopak u Shi Fengu se vůně skládala z vícero prvků - chvilkami ale zase působila až příliš silně, drsně.
Chuť obou nálevů byla zklamáním. Tak hořké čaje jsem již dlouho neokusil. Doopravdy síla! U Shi Fengu byla hořkost dominantní z počátku - po polknutí ustoupila a bylo možno si vychutnat standardní tóny dračí studny, i když pravda že v poměrně silném provedení. U Weng Jia tomu bylo právě naopak. Nejdříve příjemná dračí studna - po polknutí se ale v ústech rozlila výrazná hořkost.Větší část nálevů jsem musel vylít, opravdu nebyly pitelné s úsměvem na tváři.
Testerová příprava tak odhalila akorát to, že rok staré zelené čaje není nejvhodnější takto připravovat. I takovéto zjištění ale považuji do budoucna za přínosné.
Po prvotním zklamání jsem si řekl, že dám Weng Jia šanci v gaiwanu. Shi Feng jsem měl napitý hodněkrát - nejlépe vycházel při dvou gramech na přibližně sto mililitrů osmdesáti stupňové vody a louhován čtyřikrát 45, 30, 45 a 60 sekund. Takto jsem připravil i Weng Jia. Sice mám dva téměř totožné gaiwany, ale poslední Shi Feng jsem použil do testru. Současná gaiwanová příprava již nebyla možná.


Zde jsem se konečně dočkal výborného čaje. První dva nálevy mi opět připomněly (hutností, plností, krémovostí těla, nikoliv chuťovým profilem) čaje japonské. Chuti nešlo nic vytknout - zcela typické tóny dračí studny bez rušivých prvků. Ve třetím a čtvrtém nálevu hutnost ustoupila a do popředí se dostaly složky spíše trávové, bylinné, zelinkavé - dračí studna tak jak ji znám a tak jak ji mám rád. Kdybych nevěděl, že piji Weng Jia, klidně bych se hádal, že to je mě dobře známá Shi Feng.
Zdráhám se říci, který čaj považuji za lepší - k tomuto rozhodnutí bych chtěl oba čaje opět porovnat v testrech, tentokráte ale naslepo a v čerstvém stavu. Gaiwanová příprava Weng Jia mi dala čaj téměř totožný s tím jak si pamatuji Shi Feng (naposledy gaiwanově připravena před týdnem). Čaje v chuti rozdílné jsou - liší se ale pouze ve vedlejších chutích, které dotvářejí tu hlavní a to, dle mého názoru, zcela nepatrně.
A ono je možná i zbytečné u takto podobných čajů rozvažovat nad tím, který je o trošičku chutnější. Důležité je, že mi oba dva chutnali a pokud mi čaj chutná, tak považuji za zbytečné diskutovat nad tím proč tomu tak je...

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš komentář. Prosím vyvarujte se jakýchkoliv úrážlivých či jinak závadných komentářů. Takovéto komentáře so dovoluji upravit (vymazat nevhodná slova) nebo vůbec nezveřejnit - z tohoto důvodu se Váš komentář může zobrazit se zpožděním. Děkuji.